Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Hlasová hygiena, typy nejen pro operátory, jak nepřijít o hlas

Asi každému z nás se někdy stalo, že přišel o hlas. Mohlo to být třeba v souvislosti s nachlazením, stresem, psychickým vytížením či s dlouhodobým mluvením třeba během telefonní komunikace. Podívejme se na to, co hlasivkám škodí, jak bychom měli správně mluvit a pečovat o své hlasivky.

Obsah:

  • Hlas, který je radost poslouchat
  • Mluvte dostatečně hlasitě
  • Nespěchejte a zpomalte
  • Dbejte na důslednou výslovnost
  • Trénujte dechová cvičení
  • Provádějte hlasová cvičení
  • Pro intonaci regulujte výšku hlasu

Hlas, který je radost poslouchat 

Pokud patříte k telefonním operátorům, pro které je jejich hlas hlavním pracovním nástrojem během komunikace, jistě vás zajímá hlasová hygiena. O svůj hlas totiž musíme náležitě pečovat

Aby hlas zněl příjemně a bohatě, je třeba se držet následujících pravidel. Pak budete patřit k těm, které je radost poslouchat, a to často i bez ohledu na to, co právě sdělujete. 

Vytvořit si dokonalou vokální intonaci, dikci a získat krásně znějící hlas, můžete za relativně krátkou dobu. Stačí jen vědět, jak postupovat a poctivě umění řeči trénovat. Nyní si povíme, jak na to.

Mluvte dostatečně hlasitě 

Je velmi důležité, aby vás během projevu či komunikace lidé slyšeli, proto se nebojte zvýšit hlas. Pokud máte tendenci šeptat, mumlat a mluvit do země, budou vám lidé skákat do řeči, nebo vás začnou ignorovat. 

Nejde o to křičet, ale přizpůsobit hlasitost svého projevu dané situaci. K větší skupině lidí musíte mluvit hlasitěji, aby vás všichni dobře slyšeli. Při každodenních rozhovorech trošku hlas ztlumte a dbejte na správnou intonaci a dikci

Nespěchejte a zpomalte

Mluvíte-li příliš rychle, lidé s vámi těžko udrží krok, ztratí pozornost, neporozumí vám a přestanou vás poslouchat. Důležité je umět zpomalit, dělat mezi větami pauzy, na konci vět se nadechnout a dát důraz důležitým slovům

Díky tomu budete správně dýchat a i při dlouhém projevu popadnete dech. Nemluvte ale ani příliš pomalu a monotónně, jinak si neudržíte pozornost. Ideální rychlost mluvy je 120 až 160 slov za minutu. Při projevu je to individuální, dle daného tématu. 

Dbejte na důslednou výslovnost

Vyslovujte všechna slova důkladně a zřetelně. Věnujte pozornost každému slovu. Otevírejte ústa, uvolněte rty a mějte jazyk a zuby ve správné poloze. Když budete vyslovovat všechna slova správně, zřetelně a přirozeně, skryjete i případné šišlání

Pokud chcete skutečně zapracovat na svém hlasu, zajděte si k logopedovi. Pomůže vám řešit individuální hlasové potíže, dosáhnout sebejistějšího projevu, odstranit silný akcent nebo dialekt. Poradí vám vokální techniky

  • Při mluvení se usmívejte, i když mluvíte do telefonu. Pozitivní emoce jsou totiž v tónu hlasu pěkně slyšet

Trénujte dechová cvičení

Hluboké dýchání je pro příjemně znějící hlas velmi důležité. Nedýchejte příliš rychle a mělce, jinak váš hlas bude znít nepřirozeně a nosově. Dýchejte do bránice, ne do hrudníku. Položte si pěst na břicho těsně pod poslední žebro, při nádechu se břicho zvedne a při výdechu propadne. Vzduchem zaplňte celé břicho. 

Nadechněte se, počítejte do pěti, vydechněte a opět počítejte do pěti. Takto dýchejte při běžném mluvení. Stůjte nebo seďte rovně, mějte zvednutou bradu a zatažená ramena. Držení těla zkontrolujte pomocí videokamery a vnímejte vibrace hlasu v těle. 

Provádějte hlasová cvičení

Uvolněte ústa i hlasivky. Zíváním si procvičíte čelist a prozpěvováním melodie si jemně promasírujete krční svaly. Dechovou kapacitu a objem plic zvýšíte hlubokým a plným výdechem veškerého vzduchu z plic. Pak se zhluboka nadechněte, zadržte dech na 15 vteřin a vydechněte. 

Zpívejte zvuk Á normálním hlasem a výšku hlasu postupně snižujte. Pokračujte všemi písmeny abecedy. Provádějte cvičení v zavřené místnosti s kobercem pro lepší akustiku

Pro intonaci regulujte výšku hlasu

Výška hlasu má velký vliv na kvalitu projevu a reakce posluchačů. Mluvíte-li nestabilním a roztřeseným hlasem, vzbuzujete v lidech pocit, že jste nervózní. 

Klidný a stabilní hlas působí přesvědčivějším dojmem. Neměňte přirozenou výšku hlasu, ale regulujte ji. Broukejte si melodii, čtěte si pro sebe nahlas a nahrajte se. 

Některá slova je třeba říkat vyšším hlasem, abyste jim dodali důraz. Čtení nahlas zdokonalí výslovnost, rychlost, hlasitost, intonaci i práci s dechem. Hlasová hygiena umí přinášet výsledky. 

×

Přihlášení k odběru novinek

Prosím, vyplňte následující informace

Odebírat novinky