Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Jak zabezpečit internet před dětmi i hackery

Na internetu je mnoho informací, před kterými chceme děti chránit. V bezpečí chceme mít i svá osobní data před hackery. Podívejte se, jak ochránit data v našem počítači a smartphonu pomocí základních pravidel. 

Obsah:

 • Důvěřujte, ale prověřujte
 • Internet je jako nástěnka
 • Šifrování plateb
 • Pozor na hesla 
 • Využijte password manager
 • Antivirus je nutností
 • Zabezpečení mobilů
 • Zálohujte data
 • Program Norton Family pro rodičovskou kontrolu
 • Program Qustodio
 • Filtrování webu s umělou inteligencí Net Nanny
 • Chytré filtrování webu Kaspersky Safe Kids

Důvěřujte, ale prověřujte

Promyslete si, jestli daná stránka opravdu potřebuje zadání vašeho e-mailu nebo číslo platební karty. Zbystřete zejména v případě, že je vám něco nabízeno zdarma. Služby zdarma často místo penězi zaplatíte osobními daty. Profilují vás,  shromažďují tzv. big data a informace o tom, kdo jste a co vás zajímá. Pak tyto údaje prodají. 

Internet je jako nástěnka

Sociální sítě jsou pro hackery ideální. Pokoušejí se z vás dostat hesla, citlivé údaje i peníze. Informace, které sdílíte, mohou v budoucnu sloužit k vydírání nebo osobně cílenému útoku. Zveřejňujte minimum osobních informací. Sociální sítě nejsou zadarmo a jste zde snadným marketingovým cílem. Zkontrolujte si vždy informace o daném webu.

Šifrování plateb

Odposlechnout nebo vypozorovat komunikaci mezi námi a webovými stránkami není pro hackery těžké. Mnoho stránek proto komunikaci šifruje. Šifrovací klíč například při platbě kartou on-line a zadávání osobních údajů zajišťuje SSL certifikát. Pokud mají stránky šifrování, poznáte je tak, že mají v adresním řádku https.

Pozor na hesla 

Základem je zabezpečení každého zařízení a ochrana dat před hackery. Proto potřebujete kvalitní heslo. To má mít alespoň 8 znaků, obsahovat speciální symboly a číslovky. Doporučuje se navíc spíše tvořit věty nebo skupinu slov

Využijte password manager

Pro každou službu byste měli mít jiné heslo, ale protože je těžké si je zapamatovat, ukládejte si je do password manageru. Program si hesla pamatuje za vás. Některé bezpečnostní programy, jako je ESET Smart Security Premium, jej mají integrovaný. Lze však využít i samostatný program.

Antivirus je nutností

Bezpečnostní software hlídá hrozby za vás. Licence k antivirovým programům stojí pár stovek ročně, ale ušetří vám spousty problémů, času, nervů i peněz za servis zavirovaného počítače a obnovu dat. 

Zabezpečení mobilů

Naše mobily v kapse jsou často nezabezpečené a spousta hackerů se lehce dostane do e-mailu, sociálním sítím, bankovním účtům a číslům k bankovním kartám. I zde použijte zabezpečení. Využívejte bezpečnostní program pro mobily s funkcí Anti-Theft. Ta při krádeži vzdáleně telefon uzamkne

Zálohujte data

Ztrátě dat aktivně předcházejte a zálohujte si data. Využijte spolehlivý cloud. Je to skvělý mechanismus proti některým druhům malwaru, jako je ransomware. Hacker zašifruje data a bude chtít peníze za jejich vrácení. Pokud máte zálohu, jste v klidu.

Program Norton Family pro rodičovskou kontrolu

Norton Family je unikátní program rodičovské kontroly pro Windows. Zahrnuje přizpůsobitelné filtrování webu, přístup k funkcím distanční výuky, vynucení bezpečného vyhledávání ve vyhledávačích a neomezený počet dětských profilů. Ovládání je jednoduché a umí i omezit času strávený u počítače. Funkce School Time – Školní aktivity čas výuky nezapočítá do celkového času stráveného u PC. 

Program Qustodio 

Program Qustodio pro Windows zahrnuje pokročilé nástroje pro správu času stráveného u obrazovky, 30 kategorií pro filtrování webu, přístup k rodičovskému ovládacímu panelu z libovolného zařízení i monitoring YouTube. Můžete si nastavit i různé uživatelské účty na jednom počítači pro více dětí. Lock Navigation vypne jen internet. Lock Device třeba večer odhlásí všechny uživatele z počítače. 

Filtrování webu s umělou inteligencí Net Nanny

Při filtrování webu s umělou inteligencí Net Nanny máte možnost omezit čas strávený u obrazovky, zahrnuje chytré filtrování i vynucené vyhledávání přes Google SafeSearch. Filtrování webu zde neblokuje jen slova, ale porozumí i kontextu. Díky rodičovskému ovládacímu panelu se činnost dětí snadno monitoruje a máte přehled. Z ovládacího panelu uživateli vypnete internet nebo počítač uzamknout. 

Chytré filtrování webu Kaspersky Safe Kids

Kaspersky Safe Kids nabízí účinné filtrování webu ve všech známých prohlížečích a vynucené bezpečné vyhledávání přes SafeSearch pro Google a YouTube, kde odstraňuje nevhodné výsledky. Blokované weby se ani v režimu Inkognito a Soukromí nenačtou. Není kompatibilní s antivirovým softwarem McAfee. Pro dítě zde můžete nastavit buď denní rozvrh, nebo jen denní limit času u PC, ne obojí.

 

×

Přihlášení k odběru novinek

Prosím, vyplňte následující informace

Odebírat novinky